Marvin Halleraker, «satiRE»
25. april – 16.mai
Marvin Halleraker stiller ut i Galleri Langegården igjen 25. april i år.
Denne gangen er det ikke skogsbilder han vil vise frem men en kuratering av egne politiske tegninger, de fleste fra Bergens Tidende og Aftenposten.
Arbeidstittelen for utstillingen er SatiRE.
Halleraker har tatt et utvalg av tidligere publiserte tegninger, og gjør dem på nytt i helt andre formater. Akrylmalerier på stort lerret, gouache, pennetegninger, serigrafier og koldnål. Også noen Giclèe-trykk, men i all hovedsak analoge arbeider, som blir en form for nytolkning av hans digitale tegninger.
Utvalget som er gjort er ikke styrt av en ambisjon om å vise en politisk bredde, eller et spesielt narrativ. De er helt subjektivt valgt ut i fra Hallerakers egne preferanser.
Gitt tiden vi lever i, blir nok en del av arbeidene på den mørke siden. Trump får kanskje et eget rom. Så det blir mye USA.. Forhåpentligvis blir det også noe å humre av, og gjerne noe å bli provosert av. Reaksjoner skaper samtaler. Og det er noe vi trenger mer av slik samfunnet har utviklet seg siste årene.
Det blir musikalsk innslag på åpningen, som sist. Og kommentator fra Aftenposten, Christina Pletten, sier noen ord knyttet til bildene.